Archanioł Gabriel – mozaika ceramiczna

Archanioł Gabriel

Przedstawienie Archanioła Gabriela:

Ten Archanioł Gabriel powstał zainspirowany bizantyjskimi przedstawieniami aniołów, na przykład białego anioła na sklepieniu monastyru Mileseva Monastery w Serbii, czy 11-wiecznego anioła w Bazylice Świętego Anioła we włoskim Formis . W Neapolu też można znaleźć podobne przedstawienie. Kolory są moją wersją ubioru.

Archanioła Gabriela szerzej opisałam w tym wpisie, na moim blogu o Aniołach, zapraszam.

Autor projektu i wykonanie:

Anna Mądra

Technika wykonania:

Mozaika Archanioł Gabriel to mozaika ceramiczna, której elementy zostały wykonane z białej gliny. Mozaika jest szkliwiona i obstalowana na sklejce grubości ok. 6 mm zabezpieczonej lakierobejcą w kolorze ciemnego orzecha oraz z zamontowanym uchwytem do zawieszenia na ścianie.

Wymiary:

wysokość x szerokość x grubość: (ca) 28 x 28 x 1cm

Jak powstaje mozaika ceramiczna:

Według Encyklopedii PWN mozaika to „obraz lub dekoracyjny wzór wykonany z drobnych kawałków kolorowych kamieni, szkła itp., służących jako ozdoba sklepień, posadzek itp.; też: kolorowe kawałki kamieni, szkła itp., używane do układania takich obrazów lub wzorów”.

Mozaika przedstawiona w tym wpisie powstała podczas długotrwałego, wieloetapowego procesu. Początek stanowi projekt w postaci szczegółowego rysunku z opracowaniem barwnym. Dalej następuje precyzyjne wycinanie elementów w plastrze gliny, kilkutygodniowe suszenie i co najmniej dwukrotny wypał w piecu w temperaturze przekraczającej 1000OC. Barwienie takiej mozaiki to też proces długotrwały i trudny ze względu na charakter szkliw tutaj używanych . Precyzyjna układanka ceramicznych elementów składana jest w ostateczną całość po wielu tygodniach i etapach dopracowywania szczegółów. Więcej na ten temat zamieściłam w tym wpisie.