Krajobraz z ważką – mozaika ceramiczna jako blat

Przedstawienie mozaiki:

Mozaika ceramiczna doskonale nadaje się do instalacji jako blat stołów, czy szafek. Ta mozaika z ważką została specjalnie zaprojektowania na wymiar na potrzeby zakrycia słabego blatu maszyny do szycia Singer.

Do stworzenia tego blatu, tej mozaiki ceramicznej zainspirowała mnie – tak jak to bywa najczęściej – natura, wspomnienie wypadu nad wodę.

Autor projektu i wykonanie:

Anna Mądra

Technika wykonania:

Blat powstał w technice mozaiki ceramicznej, której elementy zostały wykonane z białej gliny. Mozaika jest szkliwiona i obstalowana na sklejce grubości ok. 6 mm zabezpieczonej lakierobejcą w kolorze ciemnego orzecha.

Wymiary:

wysokość x szerokość x grubość: (ca) 75 x 38 x 1,6cm

Jak powstaje mozaika ceramiczna:

Według Encyklopedii PWN mozaika to „obraz lub dekoracyjny wzór wykonany z drobnych kawałków kolorowych kamieni, szkła itp., służących jako ozdoba sklepień, posadzek itp.; też: kolorowe kawałki kamieni, szkła itp., używane do układania takich obrazów lub wzorów”.

Mozaika przedstawiona w tym wpisie powstała podczas długotrwałego, wieloetapowego procesu. Początek stanowi projekt w postaci szczegółowego rysunku z opracowaniem barwnym. Dalej następuje precyzyjne wycinanie elementów w plastrze gliny, kilkutygodniowe suszenie i co najmniej dwukrotny wypał w piecu w temperaturze przekraczającej 1000OC. Barwienie takiej mozaiki to też proces długotrwały i trudny ze względu na charakter szkliw tutaj używanych . Precyzyjna układanka ceramicznych elementów składana jest w ostateczną całość po wielu tygodniach i etapach dopracowywania szczegółów. Więcej na ten temat zamieściłam w tym wpisie.