Mandala Na Zdrowie / ARCHIWUM

Przedstawienie mozaiki:

Mandala Na Zdrowie powstała w intencji zdrowia. Jej kolorystyka nawiązuje do naturalnych życiodajnych elementów naszego otoczenia. Błękit i indygo wprowadza silną energię wody, wibrację, głębię, czystą intencję. Kolor zielony niesie ze sobą poczucie harmonii, równowagi i zbliża nas do spokoju natury. Oba kolory wzmacniają naszą życiową energię. Różowe elementy odpowiadają za spokój i wyciszenie i współgrają z fioletem odpowiadającym za dobry sen i wypoczynek. Te dwie barwy wspierają się w wyciszeniu stresu i nadmiernych emocji, które mogą zakłócać zdrowy przepływ energii i sił. Barwa żółta natomiast wprowadza życiodajną energię słońca, radość i pozytywne nastawienie. Numerologicznie mandala nawiązuje do harmonii, równowagi, ale też potrzeby doświadczania pozytywnych stanów oraz podnoszenia wibracji. Kształty i symbole wykorzystane do stworzenia Mandali Na Zdrowie również maja wspierać drogę ku zdrowiu – róża wiatrów odpowiada za bezpieczną podróż i celowość podjętych starań, a spirala nawiązuje do uporządkowanego ruchu, krążenia wokół tego co ważne

Autor projektu i wykonanie:

Anna Mądra

Technika wykonania:

Mandala Zdrowie to mozaika ceramiczna, której elementy zostały wykonane z białej gliny. Mozaika jest szkliwiona i obstalowana na sklejce grubości ok. 6 mm zabezpieczonej lakierobejcą w kolorze ciemnego orzecha oraz z zamontowanym uchwytem do zawieszenia na ścianie.

Wymiary:

wysokość x szerokość x grubość: (ca) 40 x 28 x 1cm

Jak powstaje mozaika ceramiczna:

Według Encyklopedii PWN mozaika to „obraz lub dekoracyjny wzór wykonany z drobnych kawałków kolorowych kamieni, szkła itp., służących jako ozdoba sklepień, posadzek itp.; też: kolorowe kawałki kamieni, szkła itp., używane do układania takich obrazów lub wzorów”.

Mozaika przedstawiona w tym wpisie powstała podczas długotrwałego, wieloetapowego procesu. Początek stanowi projekt w postaci szczegółowego rysunku z opracowaniem barwnym. Dalej następuje precyzyjne wycinanie elementów w plastrze gliny, kilkutygodniowe suszenie i co najmniej dwukrotny wypał w piecu w temperaturze przekraczającej 1000OC. Barwienie takiej mozaiki to też proces długotrwały i trudny ze względu na charakter szkliw tutaj używanych . Precyzyjna układanka ceramicznych elementów składana jest w ostateczną całość po wielu tygodniach i etapach dopracowywania szczegółów. Więcej na ten temat zamieściłam w tym wpisie.