Winorośl – mozaika ceramiczna / ARCHIWUM

Przedstawienie mozaiki:

Przy tworzeniu tej mozaiki ceramicznej zainspirowałam się winnicą powstającą na północ od Wrocławia i zdjęciami starożytnych przedstawień rzymskich winnic. No wiadomo, że moje wspomnienia z wakacyjnych podróży też tu załączyłam…

Technika wykonania:

mozaika ceramiczna, glina biała, szkliwiona, obstalowana na sklejce grubości ok. 6 mm zabezpieczonej lakierobejcą w kolorze ciemnego orzecha, bez uchwytu do zawieszenia na ścianie – mozaika ma zastosowanie jako podkładka pod naczynia na miękkich powierzchniach:

Autor projektu i wykonanie:

Anna Mądra

Wymiary:

wysokość x szerokość x grubość: (ca) 40 x 28 x 1.6cm

Jak powstaje mozaika ceramiczna:

Według Encyklopedii PWN mozaika to „obraz lub dekoracyjny wzór wykonany z drobnych kawałków kolorowych kamieni, szkła itp., służących jako ozdoba sklepień, posadzek itp.; też: kolorowe kawałki kamieni, szkła itp., używane do układania takich obrazów lub wzorów”.

Mozaika przedstawiona w tym wpisie powstała podczas długotrwałego, wieloetapowego procesu. Początek stanowi projekt w postaci szczegółowego rysunku z opracowaniem barwnym. Dalej następuje precyzyjne wycinanie elementów w plastrze gliny, kilkutygodniowe suszenie i co najmniej dwukrotny wypał w piecu w temperaturze przekraczającej 1000OC. Barwienie takiej mozaiki to też proces długotrwały i trudny ze względu na charakter szkliw tutaj używanych . Precyzyjna układanka ceramicznych elementów składana jest w ostateczną całość po wielu tygodniach i etapach dopracowywania szczegółów. Więcej na ten temat zamieściłam w tym wpisie.